Kanat

4mm kalınlığında, 165 cm uzunluğunda 16 adet kompozit kanat bulunmaktadır. Kanatlar %10 konkavdır ve 40°’ lik yerleşim açısı ile üretilmiştir. Kanatların açı ve eğiminin rüzgar karşısında değişmesini engellemek için; paslanmaz galvanizli çelikler kullanılarak kanat levhaları kanat kösebentlerine sabitlenmiştir. Kullanılan bu tasarım parametreleri ile 4 m/s gibi düşük bir rüzgar hızında dahi kanatlar dönebilmekte ve pompanın çalışması için gerekli yüksek başlangıç torkunu sağlayarak performansı iyileştirmektedir.

Makine Dairesi

Kullanılan 2 adet dişli çark mekanizması ile kanatlardan elde edilen tork 3 kat arttırılarak daha derin su kaynaklarından su çekme imkanı sağlar. Kule ile makine dairesi arasında yer alan döner tablalı rulman ile rüzgarın estiği yöne kolayca dönebilir. Makine dairesinde bulunan rotor kilidi ile kanatlar Manuel olarak kilitlenebilir ve bakım sırasında pompanın çalışması durdurularak olası kazalar önlenir . Dişlilerin yağlanması için erişimi kolay yağlama haznesi bulunur. Yağlama için yapılması gereken tek şey hazineye belirtilen seviyeye kadar yağ konmasıdır. Dişli çark sistemi çalışırken hazneden yağlamasını kendi yapar. Rüzgar pompasına özel yük ve devirlere dayanıklı, oynak makarali ve sabit makaralı rulmanlar kullanılmıştır. Tüm makine daire dairesi dış etkilere ve hava koşullarına karşı koruma sağlayacak şekilde kompozit kutu ile kapanmıştır.

Kuyruk

Rüzgar pompasının merkezinden kaçık (offset), yatay ile 20° açı yapacak şekilde mafsallı olarak makine dairesine yerleştirilen kuyruk, yerleşimi ve açıları sayesinde farklı yönlerden esen rüzgarı kolaylıkla algılayarak kanatları rüzgara doğru çevirir. 10 m/s ve üzeri rüzgar hızlarında kanatları rüzgardan kaçırmaya başlar. 15 m/s ve yüksek rüzgar hızlarında da kuyruk kapanarak (furling), kanatların rüzgar almasını engeller ve güvenli konumda durmasına olanak sağlar.

Kule

Kule yüksekliği 10 metredir ve 6 segmandan oluşmaktadır. Tüm kule parçaları galvanizli çelikten monte- demonte olarak uzay çatı konstrüksiyon (space frame) teknolojisi ile üretilmiştir. Sadece civatalar ile birbirine kolayca montajı yapılabilmektedir.

Pompa

Pompa 120 m derinlikte sorunsuz çalışabilecek şekilde tasarlanıp üretimi yapılmıştır ve paslanmaya karşı dayanıklıdır.

Çıkrık ve Taşıyıcı Sistemler

Tasarlanan çıkrık ve taşıyıcı sistemler ile 1000 kg’ a kadar ağırlık kaldırılabilir. Çıkrık kulenin ayağına monte edilip çalıştırılacak şekilde üretilmiştir. Çıkrık üzerinde bulunan kilit sistemi ile ağır yükler güvenle kulenin en üst noktasına taşınabilmektedir. Kulenin en üstüne uyumlu olacak şekilde özel tasarlanıp imal edilen taşıyıcı sistem, civatalar kullanılarak kolay bir şekilde monte edilebilir ve sistemin içinde, rulmanlı makaralar ve şaryo makara bulunmaktadır . Bu makaralar ve çıkrık sayesinde maksimum 50 kg güç uygulayarak tüm parçalar kule üzerine taşınıp montajı yapılabilir. Kulenin en üstünde montaj tamamlandıktan sonra yine aynı çıkrık sistemi kullanılarak su kaynağına sarkıtılacak Pompa ve su borularının taşınması askılı halatlar ile sorunsuz bir şekilde yapılır.

Daha Fazla Bilgi

Nasıl
Çalışır?

Montaj
 

Bakım
 

tr_TRTürkçe