Rüzgar Su Pompası Nasıl Çalışır?

Rüzgar pompası adından da anlaşılacağı üzere sadece rüzgar gücü ile su kaynağından su çekmektedir. Kanatlar ile elde edilen dairesel hareket, makine dairesinde doğrusal harekete çevrilerek pompaya ait pistonunun aşağı-yukarı hareket etmesiyle suyu basar.

Sistemin çalışması için az bir rüzgar olması yeterlidir. Hafif rüzgarlarda bir rüzgar pompası ortalama 10-15 ton su çekebilmektedir. Kullanıcılar ihtiyaçlarına göre farklı boyutlarda pompalar temin edebilir. Pompanın bağlı bulunduğu rotorun büyüklüğüne göre kapasitesi değişkenlik gösterir.

Rüzgar enerjisi ile çalışan su pompası düşük maliyeti ve uzun süreli kullanım sağlaması gibi avantajları ile özellikle kırsal alanda faaliyet gösteren çiftçiler için büyük bir nimettir.

Özellikle şehre uzak alanlarda elektrik şebekesinin ulaşması problemlere sebep olduğu için birçok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Mazotla veya benzinle çalışan. alternatifleri baz alındığında da toplam maliyeti oldukça düşürür. Ayrıca insan sağlığı açısından ve çevre dostu olmasından dolayı oldukça olumlu özellikler barındırmaktadır.

Daha Fazla Bilgi

Parça
Diagramları

Montaj
 

Bakım
 

tr_TRTürkçe